Powieść inspirowana życiem oraz twórczością nowohuckiego reżysera Jerzego Ridana.
Wydarzenia z biografii reżysera posłużyły do stworzenia narracji o człowieku, jego wyborach oraz sztuce. Poza ważnymi dla głównego bohatera wątkami, osobami, wydarzeniami historycznymi czy miejscami, jak Kraków, Bydgoszcz, Gruczno, można w książce odnaleźć szereg nawiązań do sztuki filmowej.
Autor: Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
Wydawca: Księgarnia Akademicka i Alfa Sagittarius
Nr ISBN: 978-83-8138-763-7
Rok: 2023
Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska - poetka, pisarka, scenarzystka, redaktorka, animatorka kultury, absolwentka Studium Literacko-Artystycznego na Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie, Wytwórni Scenariuszy przy WFDiF w Warszawie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Autorka poemiku „i tu, i tu” (2014) nagrodzonego w konkursie Miasta Krakowa na Książkowy Debiut Poetycki 2014, a także „Szczęściodołów” (2016), „Kręgu ochronnego” (2018), „Trójki” (2018), „impresji” (2019), „miniatur. portretów krakowskich” (2020), „przesłuchania” (2020), „Tańca wariata” (2021), artbooka „WOLNO” (2022), zbioru opowiadań „Dzielnica (bez) cudów” (2020) nominowanego do Nagrody Literackiej „Jantar” oraz powieści „Prawo natury” (2022) i „Ruchome obrazy”(2023).
Autorka scenariuszy i sztuk teatralnych, nagradzana w licznych konkursach literackich, m.in.: Małopolska Nagroda Filmowa „Trzy Korony”. Stypendystka ZAiKS, MKiDN oraz UMWW.
Rozsiadasz się. Rozsiadasz się wygodnie w fotelu, w życiu i oglądasz. Oglądasz film. Oglądasz innych, siebie, życie. Taśma się kręci, przewija, życie przemija, film trwa. Jesteś filmem. Historią do nakręcenia, fragmentem godnym utrwalenia, migawką wartą zapamiętania, wielokrotnego odtwarzania. Ujęciem. Jedynym, niepowtarzalnym, doskonałym.
On wiedział. Wiedział to wszystko – że życie to film, ludzie to film, świat to film, emocje to film. Film to narzędzie. Wiedział, że warto, że trzeba. Trzeba obserwować. Chwycić za kamerę, włączyć przycisk start i kręcić. Wyjść z kadru, zapisywać w obrazie. Włącznik, czerwone światełko, akcja!
Wiedział. Jego życie to film. Kolorowe, pełne detali, konfliktów, punktów zwrotnych, pętli. Jego przodkowie i ich historie to film. Miejsca, z których wyszedł to film. Jego patrzenie na świat to film. Jego ujrzenie po raz pierwszy świata. Jego wybory. Jego dramaty. Jego przyjaciele i rodzina to film. Jego działanie. Jego słowa. Myśli. Doznania. Wszystko to film. Wszystko to materiał na film. Wszystko, gdzie pojawia się człowiek.
– Idź za człowiekiem – powtarzał. – Człowiek zawsze się obroni. – I szukał człowieka, spotykał człowieka, a potem kręcił o nim film.
Kolejny. I kolejny. I kolejny.