"Czasami budzę się w nocy i duszę ze śmiechu, kiedy pomyślę o tych wszystkich, którym mówisz o tym życiu, które razem zaczniecie. Żadna z nich nigdy się nie dowie, że te wszystkie teksty wymyślił stary, gruby Żyd, który ma obustronną przepuklinę."
M. Hłasko "Drugie zabicie psa"
„Drugie zabicie psa” oraz „Nawrócony w Jaffie” są pokłosiem paroletniego pobytu pisarza w Izraelu. Akcja toczy się w połowie lat 60-tych ubiegłego wieku, w barwnych realiach nowopowstającego państwa. Problematyka poruszana w tekstach, jej uniwersalność oraz popularność twórczości Hłaski pozwalają założyć, że inscenizacja połączy głębokie treści z atrakcyjną, przesyconą mroczną atmosferą intrygą. Zaskakujące zwroty akcji, krwistość postaci, a także prawda historyczna stojącą za wydarzeniami stanowią mocne fundamenty tej opowieści.
Marek Hłasko (1934-1969) - jeden z najsłynniejszych polskich pisarzy XX wieku. Autor kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań tłumaczonych na różne języki. Do najbardziej znanych należą: „Ósmy dzień tygodnia”, „Następny do raju”, „Cmentarze”, „Drugie zabicie psa”, „Sowa, córka piekarza”.
Jego powieści zawierają wiele wątków autobiograficznych. Ze względu na buntowniczy charakter i urodę nazywany polskim Jamsem Deanem. Żył szybko i mocno, a jego awantury i przygody opisywała prasa na całym świecie. Zmarł tragicznie.
(...)
AZDERBAL
Ile on ma lat?
ROBERT
(do Kuby)
Dawaj zdjęcie.
Kuba podaje Azderbalowi zdjęcie.
AZDERBAL
Co to kurwa jest?
Robert przygląda się zdjęciu patrzy pytająco na Kubę.
ROBERT
To jest chyba…pies.
KUBA
Łajka. Suczka.
AZDERBAL
Rzecz w tym, że nie lubię podejmować decyzji sam. (Przyciąga do siebie Esther.). O interesach decydujemy wspólnie.
ROBERT
O co chodzi?
AZDERBAL
Bez urazy, niech on ściągnie spodnie.
Kuba sięga po whisky Roberta i wypija ją duszkiem, powoli rozpina spodnie, patrzy na Esther. Robi krok do przodu.
KUBA
Nie jestem obrzezany...jeśli oto chodzi. Jeszcze jedną whisky poproszę.
AZDERBAL
Nie jest obrzezany i tego nie wyjmie.
KUBA
Jak się panu z nią żyje?
AZDERBAL
Stul pan pysk!