Filmy dokumentalne

Film dokumentalny o Powstaniu Warszawskim z udziałem tak znamienitych osobistości jak: Jan Nowak Jeziorański, Władysław Bartoszewski, Tadeusz Żenczykowski, Jerzy Giedroyć, konfrontujących się z przeszłością oraz oceną wydarzeń z perspektywy czasu.

 

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Kowynia, Krzysztof Talczewski
Rok produkcji: 1987
Czas trwania: 28 min.
Producent: Video Kontakt Paryż

Film inspirowany historią pomnika Włodzimierza Iljicza Lenina postawionego w latach 70-tych w Alei Róż w Nowej Hucie. Opowiada o losach samego pomnika, ale także o pobycie Lenina w Krakowie. Występują w nim zarówno Marian Konieczny, rzeźbiarz, twórca pomnika, jak i Andrzej Szewczuwianiec, czyli zamachowiec, próbujący go wysadzić. W efekcie wielokrotnych prób obalenia rzeźby, została ona zdemontowany i sprzedana Bengtowi Eralndssonowi do "Big Bengts Museum" w Szwecji. 

Film zdobył następujące nagrody: 

  • Dyplom Honorowy Jury Krakowskiego Festiwalu Filmowego na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie(1997)
  • Nagroda Canal+ Polska na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1997)  
  • Dyplom Honorowy Jury Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi (1997) 
  • Nagroda Specjalna na Międzynarodowym Festiwalu „Art Film Fest” w Trentianskich Teplicach na Słowacji (1998)


Scenariusz i reżyseria: Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia

Rok produkcji: 1997
Czas trwania: 24 min.
Producent: Agencja CrackFilm

Dokument biograficzny o Władysławie Bartoszewskim. Były więzień  Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik Powstania Warszawskiego, polityk, publicysta, literat i naukowiec, nagrodzony m.in. medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata opowiada o najistotniejszych momentach swojego życia związanych z przełomowymi wydarzeniami historycznymi w Polsce. Obraz bohatera dopełniają wypowiedzi: Jerzego Sienkiewicza, Jerzego Turowicza, Krzysztofa Kozłowskiego, Israela Gutmana, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Stanisława Lema i Stefana Kisielewskiego.  


Scenariusz i reżyseria: Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia

Rok produkcji: 1998
Czas trwania: 42 min.
Producent: Studio Filmowe Kalejdoskop 

W filmie zderzone zostały ze sobą dwa światy - natura i cywilizacja. Oba posiadają swoją drapieżną stronę. I tak oto widz poznaje jednocześnie proces wypuszczania na wolność oswojonych rysi w Puszczy Kampinowskiej (reintrodukcja) oraz środowisko więźniów i ich wychowawców w areszcie śledczym w Białołęce (resocjalizacja).

 

Film otrzymał nominację do nagrody Biała Kobra na Festiwalu Mediów Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi (2000)

 

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia

Rok produkcji: 1999

Czas trwania: 27 min.

Producent: Studio Filmowe Kalejdoskop 

Józef Michalski dorastał na Śląsku. Wybuch wojny zakończył jego beztroskie dzieciństwo. Po wojnie, zmuszony do zatroszczenia się o byt dla całej rodziny, imał się różnych zawodów. W lat 80-tych, na fali emigracji Ślązaków, wyjechał z rodziną do Niemiec. Sentyment do Śląsk z dawnych lat oraz zamiłowanie do hodowli gołębi pocztowych nadal mu towarzyszą.


Reżyseria: Jerzy Kowynia
Scenariusz: Jerzy Kowynia, Jan Michalski
Rok produkcji: 2000
Czas trwania: 23 min.
Producent: Studio Filmowe Kalejdoskop 

Film o różnych przejawach fascynacji jedną z najpopularniejszych dziedzin sportu - piłką nożną. Realizowany zarówno w renomowanych klubach sportowych, jak i w małych, samoorganizujących się grupach piłkarskich.


Scenariusz i reżyseria: Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia
Rok produkcji: 2001

Czas trwania: 49 min.

Producent: Agencja CrackFilm 

Dokument o legendarnej krakowskiej drużynie piłkarskiej Wisła. W filmie wykorzystano materiały archiwalne, zestawiając atmosferę panującą wokół piłki nożnej dawniej i dziś. Udział wzięli trenerzy, piłkarze oraz działacze klubu.

 

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia

Rok produkcji: 2002

Czas trwania: 26 min.

Producent: TVP Kraków

Impresyjny film o życiu rybaków w Piaskach na mierzei wiślanej. 

 

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Kowynia

Rok produkcji: 2005

Czas trwania: 18 min.

Producent: Sagittarius Film  

Film dokumentujący ostatnie dwa lata istnienia orkiestry hutniczej, działającej od 1953 roku przy Hucie im. Lenina w Krakowie. W obliczu głębokich zmian restrukturyzacyjnych trwających w kombinacie, wielopokoleniowa grupa muzyków stara się nie tracić nadziei na dalszą egzystencję.

Film został doceniony przez jury Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi, gdzie zdobył nagrodę im. prof. Kazimierza Karabasza „Cierpliwe oko” (2010).

 

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia
Rok produkcji: 2006
Czas trwania: 48 min.
Producent: Studio Filmowe Kalejdoskop 

Opowieść o panu Marku mieszkającym w podkrakowskiej miejscowości, zajmującym się dbaniem o lokalny cmentarz, natomiast w wolnym czasie realizującym swoją fascynację japońską kulturą i sztukami walki.

 

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Kowynia

Rok produkcji: 2010

Czas trwania: 18 min.

Producent: Sagittarius Film